Daisy Fullbright's mental ruminations

A kék harisnya két árnyalata

2024. május 18. 16:47 - Daisy Fullbright

Tudom, hogy most mindenki azonnal az E.L.James - A szürke 50 árnyalata című könyvre asszociál, illetve a kékharisnyákra. Nem véletlenül írtam két szóban. Mindenféle szexuális mellékzönge nélkül és a félműveltség határait rég túlszárnyalva arról fogok írni, hogy minap kutakodva a szekrényemben megtaláltam a sötétkék harisnyámat, s nem kellett sokat keresni, találtam egy világoskéket is.

Értem én, most mindenki befejezi az olvasást, mert a cím miatt azt hitte, valami felvilágosító kisesszét írok, holott csupán arról van szó, hogy kaptam egy szép kék nyári ruhát, amihez az esős időre rezonálva kerestem valami kiegészítőt.

kekharisnya.jpg

De ha már eddig elolvastad, ne fordíts hátat jön egy kis kékharisnya művelés! Szóval a harisnyanadrág eredetileg a férfiak ruhadarabja volt, akiknek a reneszánsz idején térdig érő nadrágjuk volt és magas-sarkút hordtak, mert az domborította ki az akkor legférfiasabbnak tartott testrészt, a vádlit. A magas-sarkút is először férfiak hordták. A harisnya eredete ukrán, jelentése: székely férfiak posztó-, szűrnadrágja, szó a 15. századtól él. Egyéb elnevezések: kapca, botos, harizsnya, fuszekli, lábbőr.* Azt hogy hogyan került át a nők lábára és lett belőle harisnyanadrág kétségek övezik, nyilván akkor kezdődhetett, amikor a nők már megmutathatták nyilvánosan a lábukat és a legvalószínűbb, hogy a táncosnők terjesztették el teljesen.

A szürke 50 árnyalatáról nekem meg mindig a szürkeskála jut eszembe. Már kislány koromban igen érdekelt a színtan. Apukámnak, aki a konzerviparban dolgozott sokáig, van egy színkönyve – lévén a konzervétel színe nagyon nem mindegy, hogy milyen. Kék gyíkhúst a 70-es, 80-as években senki nem evett volna meg. Persze azóta már bármit meg lehet etetni az emberekkel, legyen az politikai párt, aki lop és korrupt, sztáredző, aki sikkaszt, professzor, aki csal-s félrevezet, covid, műanyag, szintetikus táplálékkiegészítő és gyógyszer, az elnyomás bármilyen formája, mérgek, s mérgező kapcsolatok, okostelefon, és még sorolhatnám. Helyette előveszem a színkönyvemet és bűvölöm a színeket, ahogy 10 évesen. Akkor meg voltam róla győződve, hogy minden színnek van egy saját története. És az az érzésem, nem álltam messze az igazságtól.

Ha valaki véletlenül nem értené, miről akartam írni, jelezze, vagy vigye magával a sírba!

PONT BELEÉR A LÁBAM A ZSÍRBA

KACSABŐR ÉS CSÍRA**

*https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-neprajzi-lexikon

**HATÓERŐ - paleolit étrend :)

kép: https://velvel.hu

Budapest, 2024. május 18.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://daisyfullbright.blog.hu/api/trackback/id/tr8618407581

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása